Mam 44 lata*.
Od 1997 r. w Amnesty International. Trzykrotnie byłem członkiem zarządu polskiej sekcji.
Skończyłem dziennikarstwo na Wydziale Politologii UMCS w Lublinie. Pracę pisałem w Zakładzie Praw Człowieka u profesora Zbigniewa Hołdy.
Jestem absolwentem Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
W 2004 r. byłem współzałożycielem Stowarzyszenia Homo Faber.
W latach 2005 – 2008 r. pracowałem w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” jako koordynator programu Akademia Obywatelska.
Jestem trenerem, prowadzę szkolenia z praw człowieka, antydyskryminacji, przeciwdziałania przemocy rówieśniczej, a także z tworzenia i pracy organizacji pozarządowych i partycypacji społecznej.
Jestem wykładowcą w Katedrze Stosunków Międzynarodowych w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.
Przez trzy lata (2016-2019) pracowałem w Lubelskim Instytucie Designu gdzie zajmowałem się promowaniem dobrego, odpowiedzialnego projektowania (w tym procesami społecznymi, partycypacją, dobrą współpracą świata nauki z biznesem i administracją).
W latach 2012 – 2014 koordynowałem projekt „Lublin for all/Lublin dla Wszystkich” realizowany przez Kancelarię Prezydenta Miasta Lublin mającym na celu stworzenie i wdrożenie w Urzędzie Miasta Lublin partycypacyjnego systemu zarządzania różnorodnością. Jest to po części efekt działań monitoringowych Homo Faber. Przez dwa lata obserwowania jak prowadzona jest integracja cudzoziemców w Lublinie sporo się nauczylem, więc dzięki temu mogłem pomóc w ulepszeniu tego systemu.
Od 2018 r. współpracuję z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń przy systemowym programie działań antyprzemocowych w stołecznych szkołach. Prowadzę warsztaty dla nauczycielek i nauczycieli z zakresu diagnozowania, przeciwdziałania i reagowania na przemoc rówieśniczą.
Jestem mediatorem z dyplomem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Co tak właściwie robię w Homo Faber?
Patrząc historycznie, przede wszystkim przypadła mi (wraz z Piotrem Chorosiem) rola założyciela Homo Faber. I uważam to za zaszczyt. To naprawdę fajne uczucie wstawać rano i z radością iść do pracy (czy to wogóle można nazwać pracą?)! Polecam to uczucie wszystkim, którzy zastanawiają się co robić w życiu – róbcie to co lubicie, realizujcie marzenia a z pewnością wam się uda.
Pracuje w przede wszystkim w programie Antydyskryminacja, gdzie zajmuję się przede wszystkim działaniami związanymi ze wspieraniem osób doświadczających dyskryminacji, oraz przyglądaniem się jak instytucje publiczne wywiązują się ze swoich zobowiązań w obszarze praw człowieka.
Poza tym jestem zaangażowany w pracę edukacyjną – często prowadzę warsztaty, zajęcia, wykłady dotyczące praw człowieka i przeciwdziałania dyskryminacji.
I jeszcze wspomnienie sentymentalne: Przez ponad pięć lat (2005 – 2010) byłem naczelnym i… składaczem miesięcznika „Opornik” (od połowy 2010 r. pismo się nie ukazuje – z powodu braku środków i czasu, choć czasami wierzę, że może kiedyś się jeszcze uda wydać parę numerów).
A prywatnie?
Staram się odreagowywać stres dnia codziennego (zajmowanie się tematyką praw czowieka nie napawa obecnie optymizmem) realizując się w amatorskim sporcie. Od kilku lat biegam. Trochę jak Forrest Gump. Zacząłem i nie mogę przestać. Za mną już kilkadziesiąt maratonów i biegów ultra (w tym kultowy Bieg Rzeźnika!). Poza tym rower (MTB) i wspinaczka (przez większość roku miejska ścianka). Czyli wszystko związane z ukochanymi górami!
Kontakt: ps@hf.org.pl
Archiwum tekstów Piotra Skrzypczaka na stronie HF.
Publikacje (różna forma współpracy przy poniższych publikacjach):
- Red. Anna Dzierzgowska, Piotr Skrzypczak. Gender – kulturowa tożsamość płci.Amnesty International. Warszawa 2005
- Antydyskryminacja. Pakiet edukacyjny. Wyd. CODN. Warszawa 2005 (pobierz: pdf, 1,5 MB)
- Jacek Białas, Izabela Podsiadło-Dacewicz, Małgorzata Łojkowska, Urszula Małek, Piotr Skrzypczak. Odkryj siłę praw człowieka. Amnesty International.
- Kinga Kulik, Piotr Skrzypczak. Raport z monitoringu funkcjonowania cudzoziemców w sferze publicznej. Lublin 2011. (Przeczytaj)
- Przewodnik ALTERKARIERA. Praca w Trzecim Sektorze. Lublin. UMCS 2011. (pobierz)
- Piotr Skrzypczak. Podejmowanie działań w środowisku lokalnym. Prawa człowieka TERAZ! Amnesty International. Warszawa 2013 (pobierz: pdf, 1,2 MB)
- Monika Czapka, Cezary Hunkiewicz, Piotr Skrzypczak. Zmiennicy czyli jak młodzi ludzie mogą wpływać na przestrzeń lokalną. CEO. Warszawa 2014 (pobierz: pdf,3,4 MB)
- Kinga Kulik, Piotr Skrzypczak. Czy znasz swoich radnych. Raport z monitoringu jawności posiedzeń i przejrzystości prac Rady Miasta Lublin, komisji oraz dostępności radnych. Lublin 2012. (pobierz: pdf, 2,5 MB)
- Piotr Skrzypczak. Razem mamy siłę: STOP DYSKRYMINACJI!, Materiały do pracy z grupą. Amnesty International. Warszawa 2015 (pobierz: pdf, 2.3 MB)
- Anna Dąbrowska, Dariusz Grzemny, Elżbieta Kielak, Elżbieta Krawczyk, Natalia Pamuła, Piotr Skrzypczak, Hanna Zielińska. Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi. Pakiet materiałów edukacji praw człowieka. Amnesty International 2017. (pobierz: pdf 4,4 MB)
- Anna Dąbrowska, Piotr Skrzypczak. Dotknięci przez nienawiść – zapomnieni przez prawo. Materiał edukacyjny do pracy z grupą. Amnesty International 2016 (pobierz: pdf, 460 KB)
a także, choć bez specjalnego związku z działalnością Homo Faber:
- Anna Dąbrowska, Piotr Skrzypczak. Rzeźnik. Historia kultowego biegu. Wyd. Galaktyka, 2016.
______________
* Stan na 2022 r.